ՊԵՏԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆ ՏՆՕՐԵՆ ԳՈՐԾՈՒՂԵԼՈՒ
1. Սույն կարգով կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության (այսուհետ՝ նախարարություն) կողմից պետական հանրակրթական ուսումնական հաստատություններ (այսուհետ՝ հաստատություն) գործուղվող տնօրենների ընտրության և գործուղման ընթացակարգերը, գործուղված տնօրենին լրավճարի տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները։
2. Գործուղում է համարվում պետական հանրակրթական ուսումնական հաստատության (այսուհետ՝ հաստատություն) տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու համար օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին բավարարող անձի (այսուհետ՝ հավակնորդ) նշանակումը հաստատության տնօրենի թափուր պաշտոնում, եթե՝
1) առնվազն 3 անգամ հայտարարված մրցույթի արդյունքներով տնօրենի թափուր տեղը չի համալրվել կամ,
2) տնօրենն ազատվել է աշխատանքից՝ հաստատության ցածր կատարողական ունենալու համար աջակցություն ստանալուց հետո առաջընթաց չապահովելու հետևանքով, և 2 անգամ հայտարարված մրցույթի արդյունքում թափուր տեղը չի համալրվել:
3. Հավակնորդ է հանդիսանում այն անձը, որը՝
1) ունի ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունք՝ հավաստագիր (այսուհետ՝ հավաստագիր), և Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում այդ նպատակով ձևավորված էլեկտրոնային հարթակում կատարել է նշում հաստատություն գործուղվելու վերաբերյալ համաձայնության և նախընտրելի մարզի (Երևան քաղաքի) մասին, ինչպես նաև վերբեռնել է իր` վերջին 2 տարվա փաստացի բնակվելու փաստը հավաստող տեղեկատվության վերաբերյալ տեղեկանք կամ գրություն՝ տրված համապատասխան մարմնի կողմից.
2) հավաստագիր ստանալու համար էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ներկայացվող դիմումում կատարել է նշում հաստատություն գործուղվելու համաձայնության, ինչպես նաև գործուղման համար նախընտրելի մարզի (Երևան քաղաքի) մասին, ինչպես նաև վերբեռնել է իր` վերջին 2 տարվա փաստացի բնակվելու փաստը հավաստող տեղեկատվության վերաբերյալ տեղեկանք կամ գրություն՝ տրված համապատասխան մարմնի կողմից և ստացել է հավաստագիր:
4. Նախարարությունը սույն կարգի 2-րդ կետով սահմանված պայմաններից որևէ մեկի առաջացումից հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում կազմում է հավակնորդների ցանկը և 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում բոլոր հավակնորդներին միաժամանակ ներկայացնում է գրավոր առաջարկություն՝ տվյալ հաստատություն գործուղվելու վերաբերյալ։
5. Հավակնորդը գրավոր առաջարկությունն ստանալուց հետո՝ 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում, նախարարություն է ներկայացնում գրավոր համաձայնություն կամ գրավոր մերժում է առաջարկը՝ նշելով պատճառների մասին։
6. Համաձայնություն հայտնած հավակնորդներից մեկը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2023 թվականի փետրվարի 9-ի N 181-Ն որոշմամբ սահմանված մասնագիտական հանձնաժողովի (այսուհետ՝ հանձնաժողով) առաջարկով նշանակվում է տվյալ հաստատության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, որի նշանակմանը հաջորդող օրվանից տրվում է երկամսյա ժամկետ՝ հանձնաժողովին Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ի N 35-Ն հրամանով հաստատված ձևաչափին համապատասխան տվյալ հաստատության զարգացման ծրագիր ներկայացնելու համար:
7. Սույն կարգի 6-րդ կետով սահմանված զարգացման ծրագիրը ներկայացնելուց հետո կազմակերպվող հարցազրույցի փուլում հանձնաժողովի կողմից որոշում է կայացվում տվյալ հավակնորդի հետ 5 տարի ժամկետով աշխատանքային պայմանագիր կնքելու մասին։
8. Գործուղված տնօրենի լիազորությունները դադարեցվում են «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 16-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքերում:
9. Հաստատության զարգացման ծրագրով սահմանված գործողությունների կատարողականի վերաբերյալ հաշվետվությունը ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ի N 35-Ն հրամանով սահմանված կարգով:
10. Սույն կարգին համապատասխան գործուղված տնօրեններին Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեով նախատեսված միջոցներից տվյալ հաստատությունը լրացուցիչ հատկացնում է.
1) նրանց և նրանց ընտանիքի անդամների տեղափոխման տրանսպորտային ծախսերը` միայն միկրոավտոբուսային երթուղի լինելու դեպքում` միկրոավտոբուսային երթուղիների համար սահմանված սակագնի չափով, իսկ միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղիներ լինելու դեպքում` ավտոբուսային երթուղիների համար սահմանված սակագնի չափով, ընդ որում, տվյալ բնակավայրի համար երթուղու բացակայության դեպքում հիմք է ընդունվում վերջինիս ամենամոտ բնակավայրի համար սահմանված սակագինը,
2) նրանց և նրանց ընտանիքի անդամների անհրաժեշտ գույքի տեղափոխման տրանսպորտային ծախսերը` մինչև 50 կիլոմետր ճանապարհի համար` 10000 դրամ, 50 կիլոմետրից ավելի յուրաքանչյուր մինչև 50 կիլոմետրի համար` 8000 դրամ, բայց ոչ ավելի, քան 50000 դրամը,
3) տարեկան 4 անգամ մշտական բնակավայր այցելելու համար տրանսպորտային ծախս՝ սույն կետի 1-ին ենթակետով սահմանված պայմաններին համապատասխան,
4) բնակարանային վարձի համար՝ ըստ մարզերի հետևյալ սահմանաչափով.