1) անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության դադարեցման կամ իրավաբանական անձի լուծարման դեպքում,
2) անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ իրավաբանական անձի դիմումի հիման վրա,
3) ներկայացված փաստաթղթերի կեղծ լինելու փաստը հայտնաբերվելու դեպքում,
4) գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունը սույն կարգի 15-րդ կետով սահմանված ժամկետից ավելի քան 30 օր ուշացումով ներկայացնելու կամ չներկայացնելու դեպքում,
5) սույն հրամանի 1-ին հավելվածով սահմանված չափանիշներին չբավարարելու դեպքում։
20. Սույն կարգի 19-րդ կետում նշված հիմքերից որևէ մեկի ի հայտ գալու դեպքում լիազոր մարմնի համապատասխան ստորաբաժանումը մեկամսյա ժամկետում կազմում է անհատ ձեռնարկատիրոջը կամ իրավաբանական անձին Ցանկից հեռացնելու մասին եզրակացություն, որի պատճենը էլեկտրոնային փոստի միջոցով տրամադրվում է անհատ ձեռնարկատիրոջը կամ իրավաբանական անձին։
21. Սույն կարգի 19-րդ կետի 3-րդ և 4-րդ ենթակետերի հիմքով Ցանկից հեռացվելու դեպքում, անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը նորից կարող է դիմել Ցանկում ընդգրկվելու համար, հեռացման վերաբերյալ եզրակացության պատճենը ստանալուց մեկ տարի հետո։
22. Եթե անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը Ցանկից հեռացվել է սույն կարգի 19-րդ կետի 2-րդ, 4-րդ կամ 5-րդ ենթակետերի հիմքով և Ցանկից հեռացվելու օրվա դրությամբ ունի հանրային հատվածի կազմակերպության հետ կնքած հաշվապահական ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր, ապա անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը իրավունք ունի շարունակել Ցանկից հեռացվելու օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար ծառայությունների մատուցումը՝ այդ մասին գրավոր տեղեկացնելով լիազոր մարմնին, սակայն այլ ժամանակաշրջանների համար կնքված պայմանագրերը շարունակելու կամ նոր պայմանագրեր կնքելու իրավունք չունի: Եթե անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը Ցանկից հեռացվել է սույն կարգի 19-րդ կետի 1-ին կամ 3-րդ ենթակետերի հիմքով և Ցանկից հեռացվելու օրվա դրությամբ ունի հանրային հատվածի կազմակերպության հետ կնքած հաշվապահական ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր, ապա անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը պարտավոր է 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում լուծել պայմանագիրը և դադարեցնել հանրային հատվածի կազմակերպությանը հաշվապահական ծառայությունների մատուցումը՝ այդ մասին գրավոր տեղեկացնելով լիազոր մարմնին:
23. Լիազոր մարմնի կողմից հրապարակված Ցանկից համապատասխան ծառայություն մատուցելու համար ընտրություն կատարած հանրային հատվածի կազմակերպությունը՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագիրը կնքելու, ինչպես նաև այն լուծելու օրվան հաջորդող 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին գրավոր հայտնում է լիազոր մարմնին:»։
2. Սույն հրամանն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ հանրային հատվածի կազմակերպություններին հաշվապահական ծառայություններ մատուցող անձանց ցանկում ընդգրկված իրավաբանական անձիք և անհատ ձեռնարկատերերը մինչև 2027 թվականի հունվարի 1-ը լիազոր մարմին են ներկայացնում սույն հրամանով սահմանված չափանիշների բավարարումը հավաստող փաստաթղթերը, հակառակ դեպքում անհատ ձեռնարկատերը կամ իրավաբանական անձը 2027 թվականի հունվարի 1-ից հեռացվում է հանրային հատվածի կազմակերպություններին հաշվապահական ծառայություններ մատուցող անձանց ցանկից:
3. Սույն հրամանն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից։